DÜNYANIN ÖNDE GELEN MÜZECİLİK KONFERANSI OLAN “COMMUNICATING THE MUSEUM” KONFERANSI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

DÜNYANIN ÖNDE GELEN MÜZECİLİK KONFERANSI OLAN “COMMUNICATING THE MUSEUM” KONFERANSI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Image title
Dünyanın önde gelen müzecilik konferansı "Communicating the Museum 2015 (CTM)"in on beşincisi Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) ana sponsorluğunda, TÜRSAB ve BKG katkıları ve Türkiye İş Bankası sponsorluğu ve Hisart'ın destekleriyle 09-12 Eylül 2015 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

"Communicating the Museum 2015 İSTANBUL", Avrupa, Amerika ve Avustralya'nın sayılı müzelerinden pek çok önemli isim ve üst düzey yöneticiyi bir araya getiren oldukça dinamik bir programla gerçekleştirilmiştir.

Son 15 yılda dünyanın önemli şehirlerinde gerçekleştirilen CTM konferanslarında 40 ülkeden dünya çapındaki sanat kuruluşlarından 3,500'ün üzerinde müze uzmanı bir araya gelmiştir. Konferans, network oluşturma ve konuşmalar için uluslararası bir platform sağlamak amacıyla dünya üzerinde bulunan en iyi kültür ve sanat uzmanlarını bir araya getirmektedir. On beş yıldır düzenlenen "Communicating the Museum" düzenlendiği her kültür şehrinde farklı bir yerel tema ile gerçekleştirilmiştir. İstanbul'da gerçekleştirilecek konferansın ana teması "Çağdaşlık" olarak belirlenmiştir.

Dünyanın sayılı müze ve sanat kurumundan yaklaşık 300 uluslararası katılımcı, üç günlük heyecan verici bir program için Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde ve DÖSİMM önderliğinde ilk kez İstanbul'da bir araya gelmişlerdir. Konferans kapsamında 36 workshop gerçekleştirilmiş olup, katılımcılar -bu senenin yeni etkinliği olarak başta tarih ve diorama müzesi olan Hisart'ın yer alacağı şehrin en önemli müzelerinde ve kültür merkezlerinde özel ziyaret ve workshop imkanları ile İstanbul genelinde bir Öğrenme Safarisi deneyimi yaşamışlardır.